Yüzüklerin Efendisi: Kitaplardan Gandalf Hakkında 10 Gerçek

tarafından FantasGEEK
1531 views

Yüzüklerin Efendisi filmlerinin izleyicileri Sir Ian McKellen’i Gandalf olarak tanıyorlar, ancak kitap okuyucular filmlere dahil edilmeyen bu özel ayrıntıları biliyorlar.

Yüzüklerin Efendisi filmlerinin izleyicileri Sir Ian McKellen’i hem Gri Gandalf hem de Ak Gandalf olarak tanıyorlar. Karakteri bir arada iki karakter olarak görmek yeterli görünebilir, ancak kitapları okuyan hayranlar, Gandalf’ın bundan çok daha fazlası olduğunu biliyorlar.

Orta Dünya evreninde bir büyücüden daha fazlasıydı ve genişletilmiş sürüm DVD’lerde bile, J.R.R. Tolkien’nin çalışmalarında ki Gandalf’ı çevreleyen tüm detayları dahil etmek imkansız olurdu. İşte filmlerin işlemediği detaylardan sadece birkaçı.

Gandalf Bir Maiar

Gandalf Yüzüklerin Efendisi

Derinlerde Gandalf ne bir sihirbaz ne de bir insan. Gandalf aslında bir maiar. En basit terimlerle bir maiar, Orta Dünya’nın yaratılmasından önce var olan bir ruhtur. Onlar genellikle filmlerde gördüğümüz gibi yok edilebilen, ancak maiar ruhunun kendisinin olmayan bedenlere bürünebilirler.

Maiar oldukça güçlüdür, ancak Orta Dünya’daki en güçlü ruhlar değildir, bu pozisyon Gandalf’ın dahil olmadığı Valar’a aittir. Ancak, hala bilmek ilginç bir şey ve açıkçası Peter Jackson’ın çalışmasında keşfedilen bir kavram değil.

Gandalf, Sauron ile Savaşmak İçin Dünyaya Gönderildi

Gandalf Yüzüklerin Efendisi

Maiar Gandalf, Orta Dünya’ya gelmeden önce Olorin olarak adlandırılıyordu. Maiar’dan daha güçlü olan Valar ruhları, özellikle Sauron’un yükselişi ve gücüyle savaşması için Olorin’i Orta Dünya’ya bir büyücü olarak göndermeye karar verdi.

Orta Dünya’daki (Beyaz Saruman dahil) beş büyücünün hepsi aslında Maiar’dı ve hepsi Sauron’la (bazıları diğerlerinden çok daha başarılı) savaşmak için gönderildi.

Gandalf’ın Bir Güç Yüzüğü Var

Gandalf Yüzüklerin Efendisi

Frodo’nun Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği’nde Tek Yüzük’ü Gandalf’a sunduğu zaman Gandalf şiddetle ve açıkça reddediyor. Film hayranlarının bilmeyeceği şey, Gandalf’ın zaten diğer güç yüzüklerinden birine sahip olduğudur. Aslen elfler için üretilen üç yüzükten biri olan ateş yüzüğü olan Narya’ya sahiptir.

Bu daha az kötü bir güç yüzüğü, cesaret ve uzun ömür etkisi veriyordu, muhtemelen Gandalf bu yüzden hala etkisi altındayken Sauron ile savaşabilidi. Gandalf’ın filmlerde bahsedilmezken, Kralın Dönüşü’nün sonunda Narya’yı taktığını görebilirsiniz.

Gandalf Görünümünü İrade Gücü İle Değiştirebilir

Gandalf Yüzüklerin Efendisi

Film izleyicileri Sir Ian McKellen’in Gri Gandalf’tan Beyaz Gandalf’a dönüştüğünü görüyor. Aslında bu Maiar Gandalf’ın gerçekte yapabileceklerine kıyasla çok küçük bir değişiklik.

Eğer arzu ederse, Gandalf görünüşünü temelde istediği herhangi bir şeye dönüştürebilmesi mümkün. Ancak Valar, maiar’ın herhangi bir gücünü kötüye kullandığını düşünürse gücünü engelleyebilir.

Gandalf Çok Ama Çok Yaşlı

Gandalf Yüzüklerin Efendisi

Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi arasındaki altmış yıla rağmen Gandalf aynı görünüyor çünkü temelde öyle. O bir insan ya da büyücü olmaktan ziyade gerçek bir ruh olduğundan, Orta Dünya’da yaşayanlar tarafından bilinmeden binlerce yıldır var olmuştur. Bir maiar olarak, temelde ölümsüzdür, bu da sonsuz yaşamlar için açıktır.

Gandalf’ın Bir Düzine İsmi Var

Gandalf Yüzüklerin Efendisi

Gri Gandalf ve Beyaz Gandalf, film izleyicilerinin en çok tanıyacaklarıdır, ancak Gandalf’ın daha önce bir maiar olarak varolduğunu ve uzun ömrünü düşündüğümüzde, bunlar Gandalf’ın aslında sahip olduğu bir düzine ismin sadece ikisidir.

O bir ruh olarak Olorin, Incanus, Tharkun (cücelerin ona dediği gibi), Lathspell ve daha fazlası. Aragorn yeni gelen Beyaz Gandalf’ı “Gandalf” olarak nitelendirdiğinde bir saniye düşünmesi şaşırtıcı değil. Sonuçta hatırlaması gereken bir çok ismi var.

Gandalf Telekinetik Yeteneklere Sahip

Gandalf Yüzüklerin Efendisi

Film hayranları Gandalf’ın filmdeki güçlerini kullandığını görüyor. Şimşek kullanıp kılıçla savaşıyor. Film izleyicileri için net olmayan şey, Gandalf’ın çok güçlü bazı telekinetik yeteneklere sahip olmasıdır.

Aklını ve ellerinin hareketlerini dünyanın parçalarını ve çevresindeki eşyaları kontrol etmek için kullanabilir. Bu kiitaplarda çok daha yaygındır.

Gandalf Hayvanlarla Konuşabiliyor

Gandalf Yüzüklerin Efendisi

Gandalf’ın doğaya olan bağlantısı (gücünün çoğunun geldiği yer), romanlarda olduğu gibi ekranda net değil. Film hayranları, Gandalf’ın bir güveye fısıldadığını veya Gölgeyele için ıslık çaldığını hatırlayabilir, ancak sihirbazın Orta Dünya’nın yazılı sayfalarında sahip olduğu güçlere kıyasla küçük bir kısmı.

Gandalf istediği zaman hayvanlarla tam anlamıyla konuşabilir, onları anlayabilir ve hayvanlarda onu anlayabilirler.

Gandalf’ın Elf Kılıcı Var

Gandalf Yüzüklerin Efendisi

Açıkçası, Aragorn’un ata kılıcı Anduril (Narsil’in parçalarından dövülmüş) filmlerin en çok odaklandığı kılıç, ancak Gandalf’ın çok güçlü asası ile birlikte bir kılıcı da vardı. Gandalf’ın kılıcı Glamdring olarak biliniyordu ve aynı zamanda Bilbo’nun kılıcı Sting ile aynı zamanda bulundu.

Kılıç Gri Gandalf ile düşer ve Beyaz Gandalf ile geri döner. Tek başına bu oldukça etkileyici.

Kartallar Gandalf’a Borçlu

Gandalf Yüzüklerin Efendisi

Birçok film hayranı, Frodo’nun yolculuğunun sonunda dev kartalların ortaya çıkmasından rahatsız. Gandalf, kuşlardan birini, yüzüğün yok edilmesinden sonra Sam ve Frodo’yu Hüküm Dağı’ndan kurtarmak için kullanır. Kuşlar neden yüzüğü başlangıçta Hüküm Dağı’na uçuramadı?

Bu ayrı bir soru ve tartışmadır, ancak Gandalf Kartalları çağırması, hayvanlarla konuşmasının rastgele bir örneği değildir. Orta Dünya’daki yıllarının başlarında Gandalf, Büyük Kartalların Efendisi Gwaihir’in hayatını kurtardı ve Gandalf’a bir borç borcu vardı. Bu yüzden Gandalf çağırdığında, Kartallar çağrısına cevap verdi.


FantasGEEKe Abone Ol

FantasGEEK Posta listemize abone olarak yeni içeriklerden ilk senin haberin olsun

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Related Posts

Yorum Bırak

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Devamını Oku


FantasGEEKe Abone Ol

FantasGEEK Posta listemize abone olarak yeni içeriklerden ilk senin haberin olsun

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.