Westeros Tarihi: Kahramanlar Çağı ve Uzun Gece

tarafından FantasGEEK
512 views

Ormanın Çocukları ile İlk İnsanlar arasında Pakt’ın imzalanması, Westeros’ta 4000 yıl sürecek olan krallar, savaşçılar ve kahramanlar çağını başlattı. Krallıklar parçalanıp, yıkıldılar ve tekrar kuruldular, güneye ve giderek daha fazla kıtanın kuzeyine yayıldılar.

Kahramanlar Çağı

İlk İnsanlar Pakt’a uydular, tuhaf Yürek Ağaçları’nı korudular ancak yüzyıllar ve daha sonra binlerce yıl geçtikçe Ormanın Çocukları ancak nadiren görülür oldu ve büyük ormanların birçoğu tamamen katledildiğinde itiraz etmediler.

Yine de Yürek Ağaçları kurtuldu ve bazen İlk İnsanların inşa ettiği en eski kalelerinin tasarımına entegre edildi. İlk İnsanlar Yürek Ağaçları’na Pakt’ın bir sembolü olarak saygı duydular. Bir çoğunun savaş sırasında bile yapmış olduğu gibi, ormanın eski tanrılarının dinini yavaşça kabullendikleri görüldü ve birkaç yüzyıl sonra bu din İlk İnsanların kültürü arasında baskın hale geldi.

Efsaneler, yüz krallıktan, bir tepede bir kule yükseltebilecek her insanın kendine kral diyeceği, sürekli değişen küçük derebeyliklere bölünmüş bir kıtadan bahsediyor. Ama gerçekte, ilk günlerde kaç krallığın yükseldiğini ve düştüğünü bilmiyoruz.

Westeros Tarihi kahramanalr çağı ve uzun gece eskişehir

O dönemde Westeros’un tamamında sadece bir şehrin yükseldiği bilinmektedir. Ballı Şarap Nehri kıyısında şekillenen küçük kasabanın orijinal adı bilinmiyor. Andallar istila ettiklerinde eski olduğunu kaydettiler. Bu nedenle, adı Eskişehir(Oldtown). Eskişehir limanının karşısın da duran Savaş Adası’nda daha eski günlerde yaşandığını biliyoruz, çünkü daha sonraki yıllarda Yüksek Kule’nin temeli haline gelen gizemli erimiş kara taş blokları bulunmaktadır.

Bu zamanın güvenilir kayıtları yetersizdir, hatta neredeyse yok denilebilir. İlk İnsanlar kağıt kullanmadılar ya da kitap yazmadılar. Rünleri taşa ve bazen de tabletlere kazıdılar. Bu kayıtlardan birkaçı günümüze ulaşmıştır ama güvenilirlikleri ve yaşları tartışmalıdır. Bazı üstadlar, tüm bu zaman aralığı olan Kahramanlar Çağı’nın efsanelerin iddia ettiklerinden çok daha yeni olduğuna ve çok daha kısa bir zaman sürdüğüne inanıyor. Gerçek her zaman olduğu gibi bilinmemektedir.

Tarihin bu çağı, adından da anlaşıldığı gibi büyük kahramanları içeriyordu. Casterly’leri, Westeros’un batı kıyısındaki geniş taş kalesi Casterly Rock’ı terk etmeleri için kandırıp, kaleyi kendine alan Lann the Clever bu çağda yaşamıştı. Ayrıca, Menzil’in bir kısmını kendi yönetimi altında birleştiren, Mander Nehri boyunca bir krallık ve Gardener Hanedanı’nı kuran, büyük bir savaşçı kral olan Garth Greenhand da bu çağ da yaşamıştı.

Storm’s End
Fırtına Burnu

Durran Godsgrief, deniz tanrısı ve rüzgar tanrıçasının kızı Elenei’ye aşık olmuştur, ama tanrılar birleşmelerini yasaklamıştır. Düğün günleri, tanrılar Duran’nın kalesini yerle bir edip tüm ailesini ve misafirlerini öldürmüştür. Öfkesinden, Fırtına Burnu’nu inşa etmek için tanrılara meydan okumuştur. Symeon Star-Eyes ve Ayna Kalkanı Serwyn gibi büyük savaşçılar, ejderhaları öldürmekten prensesleri kurtarmaya kadar büyük savaşlar yapmış ve büyük işler başarmışlardı. Fakat bütün bunların gerçekliği şüphelidir.

Bilinen şey, Kahramanlar Çağı’nın karanlıkta, soğukta ve ölümde doruğa ulaşmasıdır.

Uzun Gece

Uzun Gece, görünüşe göre çok az uyarı ile tüm dünyanın üzerine çöktü. Bir yıl, kış geldi ve gitmedi. Dünyanın bazı bölgelerinde güneş ufkun altına daldı ve geri dönmedi. Bu sefer bir nesilden daha uzun sürdü. Uzun Gece’de, çocukların doğduğu ve yetişkinliğe yükseldiği, asla soğuk, kıtlık ve karanlıktan başka bir şey bilmediği söylenir.

Westeros Tarihi kahramanalr çağı ve uzun gece ötekiler
Ötekiler

Bu karanlığın ardından Ötekiler geldi. Solgun buz ve soğuk varlıklar, bronz silahları teması ile parçalayan buzdan silahlar kullanan Ötekiler, ölü atları ve dev buz örümceklerini sürdüler, öldürdüklerinin bedenlerine yeniden yükselip yanlarında savaşmalarını emrettiler.

En kuzeyden, Daimi Kış Toprakları’ndan, en çok kuzeydeki vadilerin ve Frostfang dağlarının zirvelerinin ötesine, perili ormandan güneye yayılan ve şimdi Kuzey olarak adlandırılan topraklara yayıldılar. Onlara karşı duran insanların her kralı düştü, güçleri katledildi ve bedenler yeni efendilerine hizmet etmek için tekrar kalktılar.

Westeros Tarihi kahramanalr çağı ve uzun gece ötekiler 3

Azor Ahai Efsanesi

Bu karanlık Essos’a da düştü. Güçlü Rhoyne Nehri dondu. Şimdi Yi Ti olan Büyük Şafak İmparatorluğu’nun topraklarında, güneşin bir ömür boyu yüzünü dünyadan sakladığı kaydedildi. Asshai’de büyük bir kahramanın Azor Ahai’nin, yaratılış tarihinin en büyük kılıcı olan Lightbringer’ı (Işık Getiren) dövmek için karısını öldürdüğü ve bu kılıcı yeryüzünden karanlığı ve Ötekileri medeni topraklardan sürmek için kullandığı söylenir. Işık Efendisi R’hllor dini, Azor Ahai’nin karanlığı ikinci kez bu topraklardan sürmek için günlerin sonunda geri döneceğini iddia ediyor.

Westeros Tarihi kahramanalr çağı ve uzun gece Azor Ahai

Azor Ahai’nin Essos’ta olması ilginçtir, bazıları Ak Gezenler olarak adlandırılan Ötekilerin, sadece Westeros’ta yürüdüğünü iddia ediyor. Dünyanın geri kalanı, getirdikleri karanlığı hissettiler (ya da onları çağırdılar; neden ve sonuç gizemini koruyor), ancak doğrudan öfkeleri önce Westeros’a yönelikti. Essos, Titreyen Deniz tarafından kuzey kutup buzulundan ayrılır. Ötekilerin donmamış suyu geçmesinin ve batı kıtasına ilk istilalarını sınırlamalarının hiçbir yolu olmadığını gösterir. Bunun Azor Ahai’nin Ötekiler’le savaşmak için Westeros’a gelmesi veya Essos’ta ayrı bir düşmanla savaşması anlamına gelmektedir.

Westeros efsaneleri ve yıllıkları kıtanın karanlıkla ve buzla örtüldüğünü kaydeder. İlk İnsanların krallıkları onlardan önce düştü ve umut, büyük bir savaşçı olan Son Kahraman, Ormanın Çocuklarının yardımını aramak için ortaya çıkana kadar azaldı. Uzak kuzeydeki ormanlarda onları sonunda buldu ve onların yardımıyla dünyaya ışığı geri getirmeyi başardı.

Westeros Tarihi kahramanalr çağı ve uzun gece ölüler

Gece nöbeti olarak bilinen bir ordu kurdu ve savaşı düşmana götürdü. Şafak Savaşı’nda Ötekiler yenildi ve güneyden sürüldü. Çocuklar, Şafak Savaşı sırasında insan ordularını, Ötekileri temas halinde parçalayan obsidyen – ejderhacamı veya donmuş ateş kılıçları ve hançerleriyle donattılar. Ötekiler bu tehdidin önünde duramadılar. İlk İnsanları güneyde bırakıp, kuzeye doğru savaş alanından kaçtılar. Kaçarlarken uzun gecede kalktı ve dünya da kurtuldu.

Sur’un İnşaası

Fakat Diğerleri yenildi, yok edilmedi. İnsanların takip edemeyeceği ve hayatta kalamayacağı kadar soğuk topraklara, Frostfangların ötesine kaçtılar. Geri dönecekleri kabul edildi, bu yüzden onlara karşı durmak için büyük bir bariyer kuruldu. Kuzey krallıklarının büyük bir mimarı olan Brandon Stark, bir savunma tasarlaması için çağrıldı. Boynun kuzeyindeki Westeros’un en dar bölümünü kapsayan, neredeyse kıyıdan kıyıya uzanan tek bir büyük sur duvar önerdi. Bu, tarihin en büyüğü olan üç yüz mil uzunluğunda bir inşaat projesini gerektiriyordu. Ancak o yalnız çalışmadı. Yardım etmek için Westeros’un dört bir yanından on binlerce ve belki de yüzbinlerce kişi geldi. Ötekilerin yağmalarına maruz kalan devler, dağ evlerinden yardım etmek için geniş taş ve buz bloklarını kestiler. Ormanın Çocukları da büyülü özelliklere sahip blokları ve temel taşlarını aşılayarak yardımlarını sundular.

Westeros Tarihi kahramanalr çağı ve uzun gece duvar

Brandon’ın surunu ne kadar yüksek inşa etmeyi planladığı bilinmiyor, ancak bugün gördüğümüzden çok daha engin olmalı. Bazıları başlangıçta Sur’un yüzlerce değil, düzinelerce ayak uzunluğunda olduğunu, ancak zaman geçtikçe kar ve yağmurun Sur’a düştüğünü ve buza döndüğünü, bu buzun asla erimediğini,Sur’un daha fazla büyümesini sağladığını iddia ediyor.

Doğanın ve bilimin her yasasına göre, Sur devrilmeli ve yıkılmalıdır. Muazzam ağırlığı herhangi bir temel taşının onu destekleme yeteneğinin çok ötesinde büyümüştür. Ormanın Çocukların büyüsü sayesinde Sur ayakta kalmayı başarmıştır. Binlerce yıl sonra, Sur şimdi 210 metreyi aşıyor. Bu da onu bilinen tüm dünyadaki en büyük ve en hayranlık uyandıran manzara haline getiriyor.

Efsaneye göre, Mimar Brandon büyük bir savaşçı ve yönetici, bir duvarcı ve mimar olarak ünlendi. Sur’u inşa ettikten sonra Kışyarı’nın temelini attı. Stark Hanesi’ni kurdu ve Kuzey’deki İlk Kral olarak yönetti.

Tabii ki, bu daha aydınlanmış günlerde, hiçbir gerçek üstat bir efsaneye inanmaz.

Westeros Tarihi kahramanalr çağı ve uzun gece Sur

Hisarın Üstadları’na Göre Uzun Gece

Geçmişte birkaç bin yıl içinde gerçekleşen bazı büyük iklimsel felaketlerin, özellikle de birbirinden uzak ve kopuk kültürler, kabaca aynı zaman dilimi içinde üzerlerine düşen benzer bir buz çağından bahseder. Ötekiler de var olabilir, ancak en kuzeydeki topraklar da yaşayan İlk İnsan kabilesi olmaları daha olasıdır. Uzun Gece tarafından kendilerini kurtarmak için güneye göçmen bir istilaya zorlandılar, ancak yenildiler ve tekrar kuzeye sürüldüler. Onların sayıları ve canlılığı olmayan torunları, bugün Özgür Halk olarak bilinen savaş kabilelerine ya da vahşi doğalara dağıldılar.

Bu şüphecilik Sur tarafından kontrol edilir. Halen, Westeros’un kuzeyinde, Gorge’den Titreyen Denize kadar uzanan, 210 metreden fazla yüksekliği ile akıl ve mantığa meydan okuyor. Doğal bir fenomen olmak için çok düzenli, insan işi olamayacak kadar büyük. Duvar, Hisarın üstadları tarafından binlerce yıldır bilim yoluyla açıklamaya çalıştıkları ve Ötekileri her şeyi bilmediklerinin uygunsuz bir hatırlatması olarak görmezden geldikleri bir anomalidir.

Kahramanlar Çağı’nın, Uzun Gece ve Şafak Savaşı’nda sona erdiği söylenir. Diğerleri bunun Andallar’ın demir ve fetih çağına girerek Westeros’u işgal ettiğinde sona erdiğine inanıyor.

Game of Thrones’dan Mevsimler ve Ötekiler Üzerine Bir Not

Mevsimlerin dengesini bozan şeyin Uzun Gece’nin olması tamamen mümkündür. Bu olaydan önce mevsim süreleri tamamen normal olabilir. Bu hem Buz ve Ateşin Dünyasında hem de Game of Thrones da ima edilir.

Game of Thrones’un altıncı sezonu, Ormanın Çocuklarının yakalanan insanalrdan Ak Gezenler / Ötekiler yarattığını gördüğümüz bir dizi olayı gösterdi. Çocukların Ötekileri yaratması uzun süredir dillendirilen bir fan teorisidir. İlk İnsanlara karşı nihai silah yaratmak için bunu yapmaları mümkündür, ancak daha sonra Pakt kuruldu ve bu büyüyü ortaya çıkarmaya gerek yoktu. Dört bin yıl sonra, Ötekiler kazayla veya yok olmalarını öngören ve çaresizliğe sürüklenen Çocuklar tarafından serbest bırakılmış olabilir.

Bunun sadece TV dizilerinin bir buluşu olması ve Ötekilerin gerçek kökeninin henüz ortaya konmamış olması mümkündür.


FantasGEEKe Abone Ol

FantasGEEK Posta listemize abone olarak yeni içeriklerden ilk senin haberin olsun

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Related Posts

Yorum Bırak

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Devamını Oku


FantasGEEKe Abone Ol

FantasGEEK Posta listemize abone olarak yeni içeriklerden ilk senin haberin olsun

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.