Mandalorian Nedir?- Star Wars : Mandalorian Tarihi

tarafından FantasGEEK
626 views

Disney+ da yayınlanan The Mandalorian sonrası herkesin merak ettiği ” Mandalorian nedir ? ” oldu. Bir Mandalorian zırhını giyen Boba Fett‘in popülaritesi nedeniyle Mandalorianlar yıllarca Star Wars hayranlarının ilgisini çekti – ancak Star Wars: The Clone Wars boyunca ikonik ödül avcının aslında bir Mandalorian olmadığını öğrendik. Bu noktada, ikonik Mandalorian zırhlarının nereden geldikleri hala bir gizem, ancak bu sırlar gelecekte ortaya çıkarılabilir.

Mandalorian Nedir? Boba Fett
Mandalorian Nedir? Boba Fett

Mandalorian nedir ya da kimdir ? Onların tarihi nedir? Tamamen gerçekleşen kurgusal kültürler gibi Mandalorian tarihi de binlerce yıl öncesine uzanıyor. Star Wars evreni açısından bu, Mandalorian tarihinin Cumhuriyet’in kurulmasından önceki bir zamana kadar gittiği anlamına geliyor…

MANDALORİAN NEDİR?

OUTER RİM

Mandalorian gezegeni Outer Rim olarak bilinen yerde bulunur. En yakın komşuları arasında Yavin ve Dathomir bulunur, ancak Tatooine ve Geonosis ile aynı bölgededir. Filmlerden, Outer Rim’in üzerinde Cumhuriyet’in çok az etkisi olduğunu biliyoruz. Mandalorian Cumhuriyetten tamamen bağımsızdır ve Ayrılıkçılara karşı tarafsız kalmak için elinden geleni yaptı ve bu da Klon Savaşları sırasında onlar için önemli sorunlara neden oldu.

Mandalorian gezegeni bir zamanlar yemyeşil bir cennetti, ancak yüzyıllar süren savaştan sonra, Mandalorian halkı kendi gezegenlerini yok ettiler.

CRUSADERLAR VE JEDILAR

Star Wars evreninde, Mandalore tarihi bilinen tarihin en eski dönemlerine kadar uzanır. Mandalorinlar, Eski Cumhuriyet’ten önceki günlerde sürekli fetih peşinde, savaşçı bir halk olarak başladılar. Bu savaşçı kültür nihayetinde yakındaki diğer sistemleri kolonileştirme ve fethetme ihtiyacını doğurdu. Bu savaşlara gönderilen Mandalorianlar Crusaderlar olarak biliniyordu.

Bu Crusaderlar tarafından fethedilen iki dikkate değer gezegen, her ikisi de animasyonlu Star Wars hikayelerinde görülen Krownest ve Concord Dawn gezegenleridi. Concord Dawn, kelimenin tam anlamıyla paramparça olduğu, gezegeni sallayan savaştan kırıldığı için Mandalorian fetihlerinin en büyük izlerini taşıyordu. Bu saldırılar da Outer Rim ile sınırlı değildi. Crusaderlar galaksinin içlerine kadar ilerlediler, ancak toprakları Cumhuriyet’in sonraki yıllarında küçülmüş gibi görünüyor. Zaman çizelgesinin bu çağındaki sorun, sahip olduğumuz tek şeyin ona belirsiz referanslar olması, ikinci elden karakterlerle veya daha yetersiz sözler içeren referans kitaplarında konuşulmasıdır.

Kanlı fetihleri nedeniyle, Crusaderlar sonunda Jedi düzeninin farkına vardı ve bu, yaşamlarını fethetmeye adayan Mandalorianlar ile galakside ki barışı korumaya çalışan Jedi düzeni arasında kuşaklar süren savaşlara yol açtı. Bugün bile Mandalorian halkı Jedi düşmanlarına karşı bir saygıyı ima eden sanat eserlerindeki savaşları anıyorlar.

Mandalorianların durdurulamaz fatihler olduğu söylenir, ancak Jedi’ın Güç yetenekleri onları şaşırttı ve yeni düşmanlarına uyum sağlamak zorunda kaldılar. Mandalorianlar için ikonik olan silahlar ve zırhlar bu savaşlarda geliştirildi, her biri Jedi’ın Güç yeteneklerine karşı özellikle tasarlandı.

Mandalor zırhı ile ilgili olarak, Sabine Wren bir zamanlar Star Wars Rebels’de Jedi çırağı Ezra Bridger’a açıklama yapıyor:”Ezra, giydiğim zırh beş yüz yaşında. Onu kendi zevkime göre reforme ettim, ama savaşlar, tarih, kan hepsi içinde yaşıyor. Aynı şey her Mandaloryalı için de geçerli.”

Gerçekten, savaşçı bir ırk.

TARRE VIZSLA VE DARKSABER

Mandalorian Nedir? Tarre Vızsla
Mandalorian Nedir? Tarre Vizsla

Jedi ile yapılan bu uzun süreli savaşlara rağmen, galakside kesinlikle huzurlu zamanlar yaşandı. Çatışmalarda ki bu durgunluklardan biri sırasında Tarre Vizsla, Jedi düzenine katılan ilk Mandarolianlı oldu. Tarre Vizsla’nın Jedi Düzeni’ne girişi, çok iyi bildiğimiz galaktik iç savaştan bin yıl önce gerçekleşti.

Jedi olan ilk Mandalorianlı olduğu için halkı arasında saygı gördü. Savaşçı keşişlerle yaptığı eğitim sırasında, Vizsla Darksaber olarak bilinen kılıcı hazırladı. Siyah bıçaklı eski bir ışın kılıcı tasarımıydı.

Rau’ya göre Tarre Vizsla, tüm klanları birleştirerek Mandalorianı yönetecek bir noktada kendisini Jedi Düzeni’nden kurtarabildi. Bu süre zarfında Darksaber, yönettiği Mandalorianların, özellikle de kendi Vizsla klanının gücünün sembolü oldu. Ne yazık ki, ölümünden sonra Jedilar silahı ele geçirdi ve Jedi Tapınağı’nda güvende tutmayı seçtiler.

Ancak bu durum uzun sürmedi. Eski Cumhuriyet’in çöküşünün başlangıcında, Vizsla Klanı Jedi Tapınağı’na baskın yaptı ve Darksaber’ı geri aldı. Mandalorian hükümdarı için bir otorite sembolü olarak kabul edildi ve bir mücadele sınavı ile sadece bir sahibinden diğerine geçirilebilirdi, aksi takdirde kılıç üzerindeki iddia gayri meşru kabul edilir.

MANDALORİAN İÇ SAVAŞI

Mandalorian Nedir? Pre Vizsla
Mandalorian Nedir? Pre Vizsla

Klon Savaşlarından önceki yıllarda ve hatta Naboo krizinden önce, Mandalore’un birleşik klanları bir kez daha bölünerek gezegeni uzun bir iç savaşa itti.

Jedi Qui-Gon Jinn ve onun padawanı Obi-Wan Kenobi, savaşın bir tarafında yer aldı ve barışseverHouse Kryze’nin, Mandalorianları daha fazla savaşa ve fetihlere sürüklemek isteyen daha agresif klanlarına ve evlerine karşı hayatta kalmasına yardımcı oldu.

“Usta Qui-Gon ve ben bir yılı Mandalorian’da geçirdik,” diye açıkladı Obi-Wan Kenobi, Klon Savaşları’nda, “Düşesi dünyasını tehdit eden isyancılardan korumak için. Bizden sonra ödül avcıları gönderdiler. Biz her zaman koşuyorduk, hayatta kalmaya çalışıyorduk, ertesi gün ne getireceğinden asla emin değildik. ”

Sonunda Düşes Satine Kryze liderliğindeki barışseverler çatışmayı kazandı ve Mandalore onlarca yılı barış içinde geçirdi. Klon Savaşlarında yer almayı reddettiler ve sonunda bunun için bir bedel ödediler.

Darksaber’ı kullanan Pre Vizsla adında bir Mandalorian, hoşnutsuz Mandalorianlı klanlardan oluşan bir grubu aldı ve Death Watch adlı terör örgütünü kurdu. Death Watch örgütü, Mandalorianın savaşçı geçmişinin geri dönüşünü sağlamak için barışçıl Mandalorian hükümetini devirmeye adanmıştır.

MAUL VE MANDALORİAN

Death Watch ve meşru Mandalore hükümeti bir dizi çarpışmada acı bir şekilde savaştı. Bağımsız Sistemler Konfederasyonu’nun lideri Kont Dooku, Mandalorianın tarafsızlıklarını belirttiği ve diplomatik bir kriz başlatmadan müdahale edemedikleri için Deat Watch’ı Cumhuriyetten gizlice destekledi.

Düşes’e daha önce dahil olması nedeniyle, Obi-Wan Kenobi’nin varlığından bizzat çatışmanın çözülmesine yardımcı olması istendi.

Death Watch’ın Mandalorianı ele geçirmede ki başarısızlığı yüzünden, Dead Watch yeni müttefikler aramak zorunda kaldı. Sonunda kendilerini Maul ve kardeşi, Savage Opress ile ittifak içinde buldular. Death Watch’ın desteği ile eski Sith lordu Maul, Pyke Sendikası ve Kara Güneş dahil olmak üzere galaksinin yeraltı suç dünyasını bir araya getirerek Gölge Kolaktifi kurdu.

Gölge Kolektifi’ni bir hile olarak kullanan Maul, bu suç örgütlerini Mandaloreiana saldırtdı ve Dead Watch Mandalorian halkını bu korkunç kaderden “kurtardı”. Böylece Düşes Satine’den daha fazla koruyabileceklerini kanıtladılar. Bu entrika işe yaradı ve Düşes Satine devrildi ve Dead Watch Maul ile hükümetin kontrolünü ele geçirdi.

“Ben Klan Vizsla’dan Pre Vizsla’yım,” dedi Klon Savaşları’nda Mandalorian halkına, “Death Watch sizi büyük şehrimizi tehdit eden galaksiler arası gangsterlerden kurtarmak için burada. Bu bir savaş ve kazanacağız. Bana katılın ve Mandalorianı suçlulara karşı savunalım. Barışseverliğe değil eyleme ihtiyacımız var! ”

Doğal olarak, Pre Vizsla gezegeni kendisi için geri almaya ve Maul’un yerini almaya çalıştı, ancak işler onun için iyi gitmedi. Maul, Vizsla’yı ve sonra Düşes Satinini öldürdü ve gezegenin kontrolünü kendisi elinde tuttu.

Darth Sidious sonunda Maul’u denklemden çıkardığında, Dead Watch’ın eski bir üyesi ve Düşes Satine’nin kız kardeşi Bo-Katan, sadece kısa bir süre elinde tutabildiği, Mandalorian kral naibi olarak adlandırıldı. Klon Savaşları’nın sona ermesinden sonra, İmparatorluk galaksiyi ele geçirdi ve Bo-Katan imparatorluğa karşı sempati duymuyordu. Gar Saxon liderliğindeki Klan Sakson, İmparator’a sadıktı ve İmparatorluk desteğiyle gezegenin kontrolünü ele geçirdi.

Mandalorian Nedir?
Mandalorian Nedir?

İMPARATORLUK İŞGALİ VE SÜPER KOMANDOLAR

İmparatorluk Valisi olarak Gar Saxon ile Mandalorian İmparatorluk işgali sırasında, Sabine Wren gibi genç Mandalorianlılar İmparatorluk Akademilerine zorlandı. Bu okullarda, Mandalorianlı gençlik İmparatorluk için İmparatorluk Süper Komandoları olarak savaşmak için eğitildi.

Aynı zamanda İmparatorluk gezegeni yatıştırmaya yardımcı olacak araştırma ve geliştirme yapmak zorunda kaldı. Orada bulunduğu süre boyunca Sabine Wren, özellikle Mandalorianlıları hedef alan bir prototip silah tasarlamak ve inşa etmek zorunda kaldı. Sabine’nin silahı, Mandalorian zırhlarını takan Mandalorianlılar arasında ölümcül enerjiyi yayabiliyordu. Ona “Düşes” adını verdi. Sabine akademiden ayrıldı ve aklına geldiğinde Mandalorian’dan kaçtı ve sonunda İsyan’a katıldı.

Karanlık zamanlarda rol aldığı için Gar Saxon, İmparatorluk Süper Komandoları olarak bilinen seçkin bir Mandalorianlı grubunu yönetti. İmparator Palpatine için ölümcül infazcılardı ve zırhları, her iki efendisine de saygı göstermek için İmparatorluk ve Mandalorian tarzlarının bir karışımı haline geldi.

Bu süper komandolar Mandalorian’ı demir bir yumrukla yönetti ve galaksiyi dehşete düşürdü ve Mandalorian’nin tıpkı Death Watch’ın umduğu gibi savaşçı köklerine dönmesine yardımcı oldu.

Mandalorian Nedir?

GALAKTİK İÇ SAVAŞ

Galaktik İç Savaş karanlık zamanların sonunda birleşmeye başlayınca birçok Mandalorianlı, galaksinin geri kalanıyla birlikte İmparatorluğun baskısına karşı savaşmaya hazır hale geliyordu. Sabine Wren, Dathomir’deki Maul’dan Darksaber’ı kurtarabildi ve kendi Klan Wren’i de dahil olmak üzere Mandalorian klanlarından bazılarını birleştirmek için kullandı.

İsyancı Sabine Wren, Mandalorian kontrolündeki Krownest gezegenini, Klan Wren’in atalarının evine seyahat ederken başladı. Sabine orada ailesiyle uzlaşmaya çalıştı, ancak Gar Saxon ve İmparatorluk Süper Komandoları saldırıya geldi. Çatışmada, Gar Saxon öldürüldü ve Mandalorianı yeni bir güç mücadelesine fırlattı. Siyasi durum çok hareketliydi, Mandalorian o zamanlar İsyan’a herhangi bir yardım sunamadı.

Grand Amiral Thrawn’ın Phoenix Filosu İsyancıları ile birleştiği Atollan Savaşı’na kadar, genç Jedi isyancısı Ezra Bridger, Mandalorianlıları ablukadan kaçmaya ve çatışmaya girmeye ikna etmeyi başaramadı. Wren’in liderliğindeki Mandalorianlılar İsyancı’nın Yavin IV’te yeniden toplanabilmeleri için bu çatışmadan kurtulmasına yardımcı oldular.

İsyancılar, hâlâ İmparatorluk işgali altındaki dünyalarına sızıp ve Saksonların saltanatından kurtardıklarında Klan Wren’e yardım teklif edeceklerdi. Gar Saxon’un ölümü ile Mandalorian yönetimi kardeşi Tiber’e bırakıldı. Tiber Saxon, kardeşi kadar az çok bir tirandı ve Sabine Wren tarafından tasarlanan kitle imha silahını yeniden inşa etmeye başladı. Sabine Wren liderliğindeki isyancılar ve Bo-Katan Kryze liderliğindeki bir grup Mandalorian silahı yok etti ve gezegeni kurtardı.

Bu noktada Sabine Wren, Bo-Katan’a Darksaber’ı verdi ve onu yeni serbest Mandalorian halkının lideri olarak duyurdu.

SONRASINDA

Bugüne kadar, Mandalorian’nın kaderi hakkında yeni bir bilgi yoktu. Bo-Katan’ın kontrolü ele geçirmesinden sonra ne olduğundan veya bu kontrolü ne kadar süredir elinde tuttuğundan emin değiliz. İmparatorluk geri döndü ve meydan okumaları için tüm gezegeni yaktı mı? Yoksa İmparatorluk, özellikle Ölüm Yıldızını kaybettikten sonra başa çıkmak için daha büyük problemleri olduğuna mı karar verdi? Tabi ki bunların cevabını diziyi izleyerek öğreneceğiz. Aksi durumda bundan sonrası süpriz bozmak(spoiler) olurdu.


FantasGEEKe Abone Ol

FantasGEEK Posta listemize abone olarak yeni içeriklerden ilk senin haberin olsun

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Related Posts

Yorum Bırak

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Devamını Oku


FantasGEEKe Abone Ol

FantasGEEK Posta listemize abone olarak yeni içeriklerden ilk senin haberin olsun

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.