Star Wars: Işın Kılıcı Nasıl Yapılır?

tarafından FantasGEEK
389 views

Işın kılıçları o kadar ikonik ki, bir şekilde bir Star Wars filmi izlemeyen biri bile Jedi ve Sithler’in ikonik silahlarının nasıl göründüğünü ve ışın kılıcının o vızlayan sesini biliyor. Her fan muhtemelen bir tanesine sahip olduğunu hayal etti. Havalı tasarımları, renk çeşitliliği, bu silahlarla ilgili bir şey bizi büyülüyor.

Ancak, silahın popülaritesine rağmen, filmler ışın kılıçlarının nasıl yapıldığını asla açıklamadı. Neden farklı renklere sahipler? Işın kılıcı inşa süreci bir törene sahip mi, yoksa bir ışın kılıcı demircisi mi var? Jedilar bir donanım mağazasında ışın kılıcı kılavuzu mu alıyor?

Açıkçası, süreç bundan biraz daha komplike, ancak bunu yalnızca filmleri izleyerek öğrenemezsiniz.

ışın kılıcı nasıl yapılır
Rise of Skywalker’da seyircinin ilk defa tanıştığı sarı ışın kılıcı

Rise of Skywalker, sarı renkli yeni bir ışın kılıcıyla izleyicileri tanıştırdı. Ne yazık ki, onu nasıl veya ne zaman yaptığını asla göremedik. Yıldız Savaşları tarihi boyunca süreç birkaç farklı şekilde tasvir edilmiştir. En önemlisi, ışın kılıcı renkleri farklı anlamlara ve kökenlere sahiptir. Bu önemli ama belirsiz Jedi geleneğini derinlemesine inceleyelim.

Işın Kılıcı Nasıl Yapılır?

Bir ışın kılıcının yapımını filmde ilk kez ve yalnızca teknik olarak Jedi’ın Dönüşünde gördük. Silinen bir sahnede, kapüşonlu bir Luke yeşil ışın kılıcının yapımını bazı yerlerini sıkarak bitiriyordu. Çok manevi bir deneyimmiş gibi görünmüyor oysa Star Wars bu mekanik emeği önemli bir tören haline getirmek için uzun bir emek harcadı. Hem uygulamalı bir mühendislik çalışması hem de büyülü bir ritüel haline getirmeyi amaçladılar.

Jedilar, genç yaşta kılıçlarını oluşturmakla görevlendirilir. Işın kılıçları, “enerji matrisi” veya “emitter gate” gibi sürece dahil edilmesi gereken birkaç kurgusal ekipman parçasına sahip olmak zorundadır. Star Wars jargonu bir yana, önemli olan bazı temel bilgiler var ve Galaxy’s Edge tema parkına seyahat ederseniz, kendinizinkini oluştururken bu terimleri kullanırken kendinizi bulabilirsiniz.

Bir ışın kılıcı, yukarıdan aşağıya dört (teknik olarak beş) anahtar bileşenden oluşur: bir yayıcı, bir veya iki manşon, bir anahtar ve bir topuz. Verici,ışın kılıcının lazerinin(bıçağının) çıktığı yerdir, manşonlar genellikle tutamaklardır, anahtar kılıcı açar ve topuz altını süsler. Son parça bir kyber kristali, kılıcın güç kaynağı ve her birine rengini veren şeydir.

Işın kılıçları da her türlü malzemeden yapılabilir. Buna, The Mandalorian da gördüğümüzü beskar gibi Star Wars’da hasara dayanıklı birçok kurgusal metal de dahildir.

ışın kılıcı nasıl yapılır

Jedilar’ın Işın Kılıcı nasıl yapılır?

Jedi’ın ilk kılıcını kuvvet ile havaya kaldırarak birleştirmesi gerekir. Bileşenlerin bir araya gelmesi ve yanlış inşa edilmesinin oldukça tehlikeli sonuçları olabilir. Bununla birlikte, mekanik parçaların yanı sıra, eksik olan tek şey uygun bir kristaldir. Bu süreçte işler mekanikten daha manevi bir hal alır. Sadece herhangi bir kyber kristali kullanamazsınız, kristalin sizi seçmesi gerekir.

Işık Kılıçlarının Renkleri Neden Farklıdır?

Jedilar, sürece kristal ile “bağlanmak” adını verir. Uyumlu bir kristal parlar ve ışık verir, ancak kristal sadece seçtiği kişiyle bağ kurar. Bir Jedi bir kristalle meditasyon yoluyla bağlandığında, kristal rengini seçtiği kişinin doğasına uyacak şekilde değiştirir.

Bu nedenle, eski kanon olmayan hikayeler, deneyim seviyeleri ve Kuvvet hassasiyeti gibi farklı renklerle anlamlar ifade ederken, gerçek açıklama daha basittir. Kristalin rengi, bağlandığı kişinin özüyle eşleşir. Mor ve sarı gibi bazı renkler diğerlerinden daha nadirdir, ancak kırmızı doğal olarak elde edilemez. Bir kristalin kırmızı olması için kanaması gerekir.

Sith Işın Kılıçları Neden Kırmızıdır?

Star Wars’a göre, kyber kristalleri doğal olarak ışık gücü enerjisi ile şarj edilir ve karanlığa dayanıklıdır. Kırmızı kristaller eskiden sentetikti, ancak yeni kanonda, diğerleri gibi doğal kristallerden üretiliyorlardı. Karanlık taraf kullanıcılarının birini aktive etmeleri için, bağlamaya benzer bir süreç gerçekleştirilir.

Ancak bu süreç sırasında Gücü kullanarak kristalle bağlantı kurmak yerine, karanlık tarafın bozulması ile kristalin kanaması sağlanır. Bir kez kanadımı, bir kristal parlak kırmızıya döner, bu yüzden tüm Sith ışın kılıçları benzerdir. Bu benzerlik kızıl, estetik bir kristal yüzünden değil, eski bir karanlık taraf ritüeli yüzünden kaynaklanır.

ışın kılıcı nasıl yapılır

Ahsoka Tano’ya nadir çift beyaz ışın kılıcını veren bir işlem ile bozulduktan sonra kristaller de “iyileştirilebilir”. Beyaz bir ışın kılıcından daha da nadir olan siyah rengi bir ışın kılıcıdır, yani Darksaber. Eski ve gizemli bir kılıç kuşaklar boyunca elden ele geçti, kılıç Star Wars:Klon Savaşları, İsyancılar ve Mandalorianlar’ın son bölümünde ortaya çıkıyor. Darksaber’ın bıçağı düz ve keskin gerçek bir kılıç gibi şekillenmiştir, ancak standart bir ışın kılıcı lazerine sahiptir.

Darksaber’i sürekli büyüyen benzersiz kılıç listesine ekleyebiliriz, filmler nadiren double-bladed, saber staff, cane saber, guard shoto, lightwhip ve daha fazlasını gösterir.

Eğer bu kılıçlardan hiçbirini bilmiyorsan merak etme yalnız değilsin. Filmler hayranları bazı ışın kılıcı çeşitleriyle tanıştırdı, ancak nasıl yapıldığını asla düzgün bir şekilde göstermedi. Rey’in kılıcını inşa ettiğini görmememize rağmen, daha yakından bakıldığında güvenilir metal personelinden parçalar kullandığını ortaya koyuyor. Belki double-bladed bir kılıç daha mantıklı olurdu?

Kylo Ren’in eski bir parolayı taklit etmek isteyen crossguard ışın kılıcı bile, Son Jedi’da tasvir edilen eğitim kılıcından yapılmıştır. Bir kılıç inşa etmek zengin bir teknik bilgi gerektiriyor gibi görünse de, bunlar sadece fantezi silahın kişileştirilebildiğini kanıtlıyor.


FantasGEEKe Abone Ol

FantasGEEK Posta listemize abone olarak yeni içeriklerden ilk senin haberin olsun

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Related Posts

Yorum Bırak

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Devamını Oku


FantasGEEKe Abone Ol

FantasGEEK Posta listemize abone olarak yeni içeriklerden ilk senin haberin olsun

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.