Westeros Tarihi : Günlerin Şafağı(Şafak Çağı)

tarafından FantasGEEK
343 views

On iki bin yıl önce sona eren Günlerin Şafağı’nda, insanlık küçük göçebe kabile grupları haline bulunmaktaydı. Nereden geldiklerini bugün bile hiç kimse söyleyemez.

O zaman dünya iki ırkın etkisi altındaydı: Ormanın Çocukları ve devler. Devler Westeros’un büyük kuzey dağlarında yaşardı. Güçlü, şiddetli ve zorlu, ancak sayıca azlardı. Çocuklar o sırada Westeros kıtasının çoğunu kapsayan (ve bazı efsanelere göre Essos ormanlarını da kapsayan) geniş ormanların da yaşadılar.

Kuzey, Nehir Toprakları, Menzil ve Fırtına Toprakları’na hakim oldular. Ne tarih kaydedip ne de kitap yazdılar, bu yüzden iki ırkın birbirleriyle birlikte ne kadar süredir yaşadığı bilinmiyor. Çocuklara göre, onların hafızaları onlarca, belki de yüz binlerce yıl geçmişe uzanıyor. Bu çok uzak bir tarih, buna inanmak pekte güvenilir değil.

Westeros tarihi : Ormanın çocukları
Westeros tarihi : Ormanın çocukları

Bazı üstadlar dünyanın beş yüz bin yaşında olduğunu düşünüyor. Eğer öyleyse, insanlar çocukları yerinden etmeye gelene kadar, bilinen dünyayı tüm bu zaman boyunca yönetebildiler. Ormanın Çocukları, doğa ile uyum içinde yaşarlardı. O günlerde Kızıl Dağlardan, Frostfang Dağları’na(Duvarın oralar) kadar her ormanda bulunabilen ve sadece zaman zaman devlerle savaşlardan etkilenen basit ve huzurlu bir varoluşun tadını çıkaran büyük tuhaf ağaçlara yüzler oydular.

Bununla birlikte, dünyaya hâkim olan diğer bazı eski güçlerin örnekleri de vardır. Alışılmadık, yağlı bir maddeden yapılmış siyah taşlar, Pyke’den Asshai’ye dünya çapında dağılmış olarak bulunur. Muhtemelen insan kaynaklı olmayan gizemli geniş labirentler, Lorath adalarında bulunabilir. Yine muhtemelen insan yapımı için muazzam, devasa sur duvarları Yi Ti’nin kuzeydoğu sınırları boyunca uzanır. Bu kalıntıların ve eşyaların gerçek kökeni bilinmemektedir, ancak dünyanın gerçek tarihinin, üstadların uğraştığı, düzenli kronolojilerden çok daha karmaşık ve tuhaf olduğunu göstermektedir.

Westeros tarihi valayria yarımadası
O zamanlar Valyria Yarımadası hala bozulmamıştı ve Essos’tan güneye Yaz Denizi’ne uzanıyordu. Valyria’nın en çarpıcı özelliği, On Dört Alev olarak bilinen volkanik dağ silsilesi idi.

Biliyoruz ki, o uzak zamanlarda dünya bugünden farklı görünüyordu. Dar Deniz’i Yaz Denizinden ayıran, şimdi Dorne’dan Essos Topuğundaki Tartışmalı Topraklara uzanan muazzam bir kara köprüsü vardı. Dorne Denizi, o günlerde büyük olasılıkla Kızıl Dağlar ve kıyı boyunca uzanan dağlık tepelerden (daha sonra Basamaktaşı olacak) uzanan birçok akarsudan beslenen büyük, acı bir göldü.

Westeros tarihi: Gümüş Deniz
Gümüş Denizi, Çayırların kuzeyinde (şimdi Dothraki Denizi olarak adlandırılır) Boyalı Dağların kuzeyindeki Essos’un orta kesiminde büyük bir su kütlesiydi. Kıyılarının çevresinde büyük Sarnor krallığı şekillendi. Bugün Gümüş Denizi kurudu ve daha küçük üç göl oluşturdu.

Dünya daha soğuktu*. Şuan da Dothraki Denizi’nde bir dizi kırılmış göl olan Gümüş Denizi ve Essos’un iç kısımlarında bulunan geniş bir su kütlesi, şimdi bir tuz çölüne dönüşen, Daralan Deniz olarak adlandırılan bir göl bulunurdu. Westeros’taki Boğaz da hoş ormanlıklardan oluşan bataklıklarla kaplı değildi.

İnsanların ilk nereden geldiği bilinmiyor, doğudan, kabile grupları halinde yaşadıkları Essos’tan kaynaklandıkları düşünülüyor. Bir şekilde oradan mıyayılmışlar, yoksa belki de güneyden, Sothoryos’tan veya en uzak doğudaki henüz bilinmeyen topraklardan gelip gelmedikleri bilinmemektedir. Nadiren batıya Westeros’a geldiler ve Çocuklar ya da devler tarafından tehdit edilmediler.

Değişen tek şey, bu göçebe kabilelerin yerleşmeye, ailelerini büyütmeye ve daha büyük sosyal gruplar oluşturmaya başlamasıdır. Toprağı işlemeye, önce taştan sonra bronzdan silah yapmaya başladılar.

Westeros tarihi İlk insanların göçü
Dar denizi ve yaz denizinin birbirinden ayıran, Westeros ve Essos arasındaki kara köprüsü.

Bronzun kullanılması kabileler arasında yeni bir savaş ve rekabet çağını teşvik etti. Sonunda gruplar Dorne Kolu boyunca batıya doğru toplu bir şekilde yer değiştirerek hem bir istila hem de bir göç eylemi oluşturdu. Geleneksel tarihlere göre, İlk insanlar on iki bin yıl önce Günbatımı Topraklarına büyük bir geçişe başladılar.

Buz ve Ateş Dünyasındaki Game of Thrones ipuçlarına dayanarak, bu günlerde dünyanın normal uzunlukta iklim koşullarından, bizimki gibi normal uzunlukta mevsimlere sahip  olması oldukça olasıdır. Bu durumda, sıcaklıkta ki düzenli değişiklik nedeniyle Westeros ve Essos'un daha küçük çöllerle (varsa) çok daha verimli olması muhtemeldir. 


FantasGEEKe Abone Ol

FantasGEEK Posta listemize abone olarak yeni içeriklerden ilk senin haberin olsun

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Related Posts

Yorum Bırak

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Devamını Oku


FantasGEEKe Abone Ol

FantasGEEK Posta listemize abone olarak yeni içeriklerden ilk senin haberin olsun

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.