Westeros ve Essos’un 7 Doğal Harikası

tarafından FantasGEEK
387 views

Westeroslu, ünlü bir yazar ve gezgin olan Lomas Longstrider Harikalar başlıklı bir kitap yazmıştır. Bu kitap dünyanın yedi doğal harikasını anlatır. Ejderhaların Dansı ve Buz ve Ateşin Dünyası kitapları sayesinde bu doğal harikalardan sadece birini biliyoruz: Norvos’un kuzeyindeki tepelerde ve dağlarda ki muazzam yeraltı mağara sistemi. Diğerleri bilinmiyor.

Bununla birlikte, en azından bazılarının ne olabileceği konusunda tahminler yapabiliyoruz. Longstrider’ın hiçbir zaman Asshai’yi veya Gölge Toprakları’nı ziyaret etmediğini biliyoruz. Ayrıca Ulthos veya Safran Boğazlarını da ziyaret etmesi pek olası değildir ve Titreyen Deniz’de Ib‘nin doğusunda seyahat etmediğini biliyoruz. Bu nedenle Bin Adalar, N’Ghai ve Mossovy de muhtemelen listeye dahil edilmezdi. Yaz Adalarına yaptığı ziyaretin tartışmalarından, son derece ölümcül ormanlarını duyduktan sonra Sothoryos’a seyahat etmekten kaçındığı da anlaşılıyor.

Diğer olasılıklar, olasılık sırasına göre düzenlenmiştir.

Westeros ve Essos’un 7 Harikası

Casterly Kayası:

Buz ve Ateşin şarkısı Casterly Kayası
Buz ve Ateşin şarkısı Casterly Kayası

Dünyanın en büyük doğa harikalarından biridir. Ününü Asshai’de bile biliyorlar.

Casterly Kayası’nın yüksekliği, Duvarın veya Eskişehir Yüksek Kulesi’nin yüksekliğinin üç katı olup 640 metre ile 730 metre arasında ölçülmüştür.

Doğudan batıya 9.5 km uzunluğundadır. Bunu bir bağlamda ifade etmek gerekirse, Cebelitarık Kayası sadece 426 metredir ve yaklaşık 3.2 km uzunluğundadır.

Westeros ve Essos’un 7 doğal harikası listesinde Casterly Kayasının bulunduğunu söyleyebiliriz.

Bu dünyanın doğal harikalarından biri değilse, Lomas’ın neyin daha iyi olduğunu düşündüğünü bilmek istiyorum.

On Dört Alev:

Buz ve Ateşin şarkısı On Dört Alev
Buz ve Ateşin şarkısı On Dört Alev

Her ne kadar az sayıda denizci Valyrian kıyı şeridi veya bugün On Dört Alev olarak bilinen kül kanayan dağların görüş alanında yelken açmaya cesaret etse de, bir zamanlar durum farklıydı.

Valyrian Yarımadası’nın gergin boynu boyunca uzanan devasa tepeler, dağlar ve volkanlar zinciri arasında lav nehirleriyle bölünmüş, yüce ejderhaların ikametgahı büyük Valyria şehri yükseliyordu.

On Dört Alev, volkanik menfezlerinden lav ve bulutların gökyüzüne kusan muazzam dağlardı. Lomas’ın Valyria’yı ziyaret etmesine izin verilip verilmediği konusu bir muallak kalsa da, On Dört Alev’i görmesi olasıdır.

Muazzamdılar, hem denizden hem de karadan görülebiliyorlardı. Ve kıyamet geldiğinde, zirvelerin aynı anda patlaması, dünyanın gördüğü en büyük felakete neden oldu.

Bunlar büyük olasılıkla bilinen dünyanın 7 harikası listesinde olurlardı.

Rhoyne:

Buz ve Ateşin şarkısı Rhoyne
Buz ve Ateşin şarkısı Rhoyne

Dünyada birçok büyük nehir var, ama hiçbiri Rhoyne’den hoşlanmıyor. Norvos ve Braavos arasındaki yaylalarda, tepelerde ve dağlarda oluşan akarsu ve akarsu akıntıları olarak başlayarak, bunlar yakında tek bir devasa su yolunda birleşiyor. Düzlüklerden çıkmadan önce bile yüzlerce metre genişliğinde, nehrin dört büyük delta ile denize boşaltılıncaya kadar 1600 kilometreden daha fazla uzunluğu var. Sadece Volantis’teki nehir ağzı, Kral Toprakların’da ki Karasu Koyun’un genişliğinin beş katıdır.

Kemik Dağları:

Buz ve Ateşin şarkısı Kemik dağları
Buz ve Ateşin şarkısı Kemik Dağları

Vaes Dothrak’ın ve Dünya Rahibesi’nin birkaç yüz kilometre doğusunda, her biri birbirinden daha büyük olup, daha da büyümekte olan muazzam bir dağ sırası serisi olan Kemikleri bulunur.. Kemikler kuzeyden güneye 3600 km boyunca uzanır ve en geniş noktalarında neredeyse 500 kmdir. Bunu sadece yaklaşık 2400 km boyunca uzanan ve en geniş noktalarında yaklaşık 360 km genişliğinde olan Himalayalarla kıyaslayın.

Muhtemelen, dağ sırası temeli ve gezegenin daha büyük boyutu göz önüne alındığında, Kemiklerin en yüksek zirveleri Everest’ten bile daha yüksektir. Kemikler geçilmek için o kadar tehlikelidir ki, Dothrakiler bile geçişi yapmaya cesaret edememiştir. Lomas Longstrider, Kemikleri görerek öylesine dehşete düştü ki cesaretini kaybetti ve neredeyse yolculuğundan vazgeçti. Kemik Dağları’nın kesinlikle listede bulunduğunu söyleyebiliriz.

Büyük Kum Denizi:

Buz ve Ateşin şarkısı Büyük Kum Denizi
Buz ve Ateşin şarkısı Büyük Kum Denizi

Kemiklerin hemen ötesinde ve Yi Ti’nin kuzey-batı sınırı boyunca, bilinen dünyanın en büyük kanyon sistemine keskin bir şekilde düşen bir dizi uçurum bulunuyor. Büyük Kum Denizi muhtemelen bir zamanlar binlerce yıl önce kurumuş bir iç denizdi. Büyük Kum Denizi, yere yüzlerce hatta binlerce metre düştüğü için muhteşem manzaralarla doludur. Bu Lomas’ın listesi için makul bir üyesi gibi görünüyor.

Westeros ve Esosun 7 doğal harikası listesinin bu noktasından sonra liste daha spekülatif bir hale geliyor.

Spekülatif Liste

Kohor Ormanı:

Buz ve Ateşin şarkısı Qohor Ormanı
Buz ve Ateşin şarkısı Qohor Ormanı

Özgür Şehir Qohor’un hemen doğusunda yer alan, aynı adı taşıyan büyük orman yüzlerce mil boyunca yayılıyor. Essos’un tüm Özgür Şehir bölgesini ve Dothraki Denizi’ni birbirinden ayırır ve batı Essos için muazzam bir kereste kaynağı sağlar.

Orman geniş, vahşi yaşam açısından zengindir ve hayvan yaşamı ve Dothraki Denizi’nin yakınlığı nedeniyle biraz tehlikeli olmasına rağmen, içinden bir ok olarak geçen Valyrian yolları göz önüne alındığında ulaşılması biraz kolaydır. Daha büyük ormanlar var, ancak Yi Ti ormanlarının dışında – Longstrider’ın onları ziyaret edip etmediği belli değil.

The Giant’s Lance(Devin Mızrağı):

Buz ve Ateşin şarkısı Kartal Yuvası
Buz ve Ateşin şarkısı Kartal Yuvası

Bu, Ay Dağları’ndaki en uzun dağdır, omzunda, Arrie Hanesi’nin koltuğu Kartal Yuvası olarak bilinen kale bulunur. Devin Mızrağı kesinlikle heybetli bir dağ, 5200 metre yüksekliğinde ve muhtemelen Westeros kıtasındaki en yüksek dağdır. Bununla birlikte, Devin Mızrağının iki katı kadar yüksek olabilen Kemiklerin görüntüsünün bunu listeden atmış olabileceğinden şüpheleniyorum.

Lomas, onu Kartal Yuvası’nın kendisi nedeniyle listede tutmayı cazip bulmuş olabilir. Alyssa’nun Gözyaşları’nın kısmen donmuş şelalesinin muazzam görüntüsü de listede kalmasına yardımcı olmuş olabilir.

Yaz Adaları:

Buz ve Ateşin şarkısı Yaz Adaları
Buz ve Ateşin şarkısı Yaz Adaları

Lomas’ın yaz adalarını ziyaret ettiğini biliyoruz, muhtemelen Yeşimtaşı Denizi’nden dönerken gemi yolculuğu sırasında ziyaret ediyor. Bu da onu olası bir aday yapıyor. Yaz Adaları, sakin plajlar, dost canlısı (ancak kararlı ve dayanıklı) bir yerli kültür ve güzel manzaralıdır. Westeros’ta turizm endüstrisi diye bir şey olsaydı, Yaz Adaları muhtemelen en popüler tatil beldesi olurdu. Bununla birlikte, adaların güzel olmasının listeyi tartışmak için yeterli olup olmayacağı tartışmalıdır.

Marahai:

Yi Ti ve Leng yolu üzerinde Yeşimtaşı Denizi’nde bulunan bu ada liste için olası bir adaydır. Marahai adası görünüşte huzurlu ve sakin, ancak Marahai’nin büyük körfezinde ara sıra aktif hale gelen ve gökyüzüne ateş açan iki volkanik ada var. Anlaşılan o anakaradan etkileyici bir manzara. Ama ne kadar güzel olursa olsun, bu yanardağlar, On Dört Alev’in güzelliği tarafından alaşağı edilir ve manzara muhtemelen Yaz Adaları tarafından geride bırakılır. Yani bu daha az olasıdır.

Dağların Anası:

Buz ve Ateşin şarkısı Dağların Anası
Buz ve Ateşin şarkısı Dağların Anası

Bu yükselen zirve aslında o kadar da yüksek değil, özellikle de sadece birkaç yüz km uzakta olan Kemiklerin muazzam zirveleri göz önüne alındığında. Bununla birlikte, dağ, Dothraki Denizi’nin sonsuz yeşil düzlüklerinde oturan, dünyanın rahmi olarak bilinen büyük gölün yanlarında bulunan tek bir zirve olduğu gerçeğini not edebiliriz. Kesinlikle etkileyici bir manzara ve Dothraki’nin tek şehirlerini (Vaes Dothrak) etrafına kurmalarının nedeni de bu olabilir.

Yi Ti Ormanları:

Buz ve Ateşin şarkısı Dağların Anası Yi Ti
Buz ve Ateşin şarkısı Dağların Anası Yi Ti’ nin efsanevi şeğri

Yi Ti’nin geniş ve güçlü toprakları doğuda dağlık bölgelere, kuzeydeki geniş ovalara ve kıyı boyunca muazzam, kalın ormanlara ayrılmıştır. Yeşillik ve neme rağmen, Yi Ti’nin muazzam nüfusunun büyük kısmı bu ormanlarda, Yeşimtaşı denizindeki yol ağı, ticaret yolları ve nakliye rotalarıyla bağlantılı şehirlerde ve kasabalarda yaşıyor. Lomas Longstrider, Yi Ti yi çok överdi. Harap şehirlerinin bile Batı Essos ve Westeros’un mevcut şehirlerinden daha etkileyici olduğunu belirtirdi. Ormanların kendilerinin harikalar listesine girecek kadar muhteşem olup olmadığı bilinmiyor.

Leng:

Leng adası, Yi Ti’nun güney sahilindeki Yeşimtaşı Denizi’nde yer alır. Gölge Topraklar ile Asshai’den önce Tüccarlar ve gezginler için son büyük duraktır. Lomas’ın cesareti bile devam etme düşüncesinde başarısız oldu. Leng, Lomas’ın Yeşimtaşı Denizi çevresindeki yolculuğunda en doğudaki durağı işaret ediyor.

Leng Adası’nın altındaki dünyaya derinlemesine inen muazzam mağara sistemlerinden gizlemek için etkileyici ormanlarla kaplıdır. Bununla birlikte, Leng hükümeti bunların çoğunu güvenlik nedeniyle kapattı. Lomas en çok Leng’in vahşi yaşamından etkilenerek bin kaplan ve on milyon maymunun ülkesi olduğunu söylemiştir.

Westeros ve Essos’un 7 doğal harikası listesinin, George RR Martin’in gelecekteki kitaplarında bu listenin genişleyip genişlemeyeceğini görmek zorundayız. Tabi ki bu arada, spekülasyon yapmakta özgürüz.


FantasGEEKe Abone Ol

FantasGEEK Posta listemize abone olarak yeni içeriklerden ilk senin haberin olsun

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Related Posts

Yorum Bırak

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Devamını Oku


FantasGEEKe Abone Ol

FantasGEEK Posta listemize abone olarak yeni içeriklerden ilk senin haberin olsun

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.