The Witcher Evreni Hakkında Bilmeniz Gereken Herşey

tarafından FantasGEEK
508 views

The Witcher dizisi hatırı sayılır bir izleyici kitlesine ulaştı. Seri kitaplar ve oyunlarla birlikte epey popüler bir seriydi ve bu popülerliği The Witcher dizisi ile artarak devam edeceğe benziyor. Bende witcher evreni ile ilgili bilmeniz gerekenleri sizinle paylaşacağım.

The Witcher ve evreni, Polonyalı bir yazar olan Andrei Sapkowski tarafından yazılmış öykülerle başlamış, ardından 2007 yılından 2015 yılına kadar üç büyük çaplı oyunu yapılmış ve Geralt karakteri epey şekillenmiştir.

The Witcher Dizisini İzlemeden Önce Witcher Evreni Hakkında Bilmeniz Gerekenler:

Witcher evreninde bütün hikayeler Geralt’a bağlanıyor sanılmasın, Beyaz Kurt’un beyaz Kurt’un bulunmadığı hikayeler dahi vardır. Witcher’ın hikayesini anlatmaktadır Alzur’un Mirası başka bir dört senelik. Lafı çok da uzatmadan Witcher dizisini izlemeden önce bilmemiz Gereklileri öğrenmeye başlayalım.

Witcher Evreni Geralt
Witcher evreninden Geralt

Witcher evreninde Witcher olabilmek için zorlu süreçlerden geçerler. Kadim bir gelenek olarak büyük fiziksel sınavlara maruz kalırlar ve en son sınavlardan biri olan iksir dayanıklılığı sınavında Witcher olma ihtimali bulunan on çocuktan sadece üçü başarılı olur. Bu sınavı geçen çocuklar ise artık bir mutanttır ve hayatları sonuna kadar kullanacakları iksirlere karşı dayanıklık kazanmış olurlar. Tabii bu mutasyon sayesinde Witcherlar birçok zehre karşı dayanıklık kazanır.

Witcherlar kullandıkları iksirleri çoğu zaman kendileri ürettikleri için bu iksirlerin nasıl üretebileceklerini bilmek zorundadırlar. Bunun için de Witcher okullarında eğitim görürler, en nihayetinde iyi bir iksir üreticisi olur çıkarlar. Bu iksirlerin çeşitli faydaları vardır. Örneğin suyun altında uzun süre hayatta kalabilmek için farklı bir iksir kullanılırken karanlıkta daha rahat görebilmek için farklı bir iksir kullanılır.

Witcherlar iksirleri kullanırken epey dikkatli olmak zorundadır, çünkü her ne kadar dayanıklı bir bünyeye sahip olsalar da güçlü iksirler vücutlarını yorar ve bu onların sonu olabilir. Bu yüzden bir Witcher’ı savaştıktan sonra han odasında, küvet içinde sızmış halde bulabilirsiniz.

Witcherların eğitiminden bahsettik, ama nerede eğitim gördüklerini söylemedik. Witcher okullarının her biri farklı bir öğretiye sahiptir ve buna göre eğitim verirler. Rivialı Geralt‘ın okulu Kaer Morhen’de ki Kurt Okulu dur. Witcher evreninde genellikle bu okul ve üyeleriyle karşılaşırız, ama Ciri’nin ilerleyen yıllarda bir Kedi Okulu madalyonu almasıyla işler değişir.

Witcher evreni Kaer Morhen
Witcher evreni Kaer Morhen

The Witcher dizinde hangi okulları göreceğiz bilemiyorum ama bu iki okul dışında, Griffin, Engerek, Ayı, Mantikor ve Turna okulları da vardır. Bu okullarda yetişen Witcherlar dünyaya yayılmış, sonra sayıları epey azalmış ve neredeyse türleri yok olmuştur. Çünkü Witcher evreninde bir süreden sonra yeni Witcher yetiştirmeye gerek duyulmamıştır.

Witcherlar insanlar tarafından pek sevilmezler, dışlanırlar, insan yerine konmaz, mutant gözüyle bakılırlar. Hatta zaman zaman aşağılanma öyle seviyelere ulaşır ki kavgaya dönüşür, küçük çaplı bir linç başlatılır. Witcher evreninde kimse tamamen masum değildir. Bu ysebepten iyi görünen Geralt’ın bile dizi içinde neler yaptığını görmek sizleri şaşırtmasın. Bu biraz da ehvenişer yani kötünün iyisi meselesidir ve Witcherların peşinden gelir.

Witcherların eğitim amaçları canavar avcılığıdır, bu yüzden iki farklı kılıca sahiptirler. Bu kılıçlardan gümüş olanı canavarlar içindir. Her Witcher eğitim gördükleri okullarında canavarlar üzerine sıkı eğitimden geçtikleri için hangi canavar nerede ne yapar, nasıl avlanır epey iyi bilirler, bilmeyenler içinse kısa bir hayat kaçınılmazdır.

Witcherlar insanlar arasındaki problemlere pek karışmamaya çalışırlar, ama türlü savaşlarda bulunmuş, hatta suikastçi olma yoluna girmiş bir Witcher ile dahi karşılaşabilirsiniz. İnsanlar Witcherların geçirdikleri mutasyonların onları duygusuz yaptığı konusunda yayılmış bir düşünceye sahiptir. Bu düşünce ne tam olarak doğru, ne de yanlıştır. Keskin duygulara, espri anlayışına sahip olmasalar da sevebilir, hatta deli divane aşık dahi olabilirler. Öyle ki bazen aşklarından aptal işlere girmiş bir Withcer dahi görebilirsiniz.

Witcherlar kılıçtaki ustalıklarının yanında büyücüler kadar olmasa da bir takım büyüler kullanırlar. Bu büyülere işaret denmektedir.

  • Yrden ile görünmez hedefler görünür kılınabilir, büyük hedefler yere mıhlanabilir
  • Quen bariyer oluşturabilir
  • Igni ile ateşle oynanabilir
  • Axii ile zihin kontrolü yapılabilir
  • Aard, düşmanı geri savurmak için kullanılır
Witcher evreni işaretler
Witcher evreni işaretler

Witcherların bu işaretlerde ustalaşmaları epey zaman alır ve her durumda bu büyüleri kullanamazlar. Hatta halk içinde kullanmaktan kaçınırlar. Hem halkı korkutmak istemezler, hem de halkın gözünde tekrar tekrar mutant gibi görünmek hoşlarına gitmez.

Witcher Krallıkları

Witcher evreninde onlarca krallık ve o krallıklara bağlı dükalıklar bulunur. Bu yönetimler birbirlerine karmaşık bağlantılarla bağlanır ve muazzam siyasi oyunlar arka planda yürür. Bu siyaseti yönlendiren dünyanın kaosunu azaltmaya çalışan, bazende bu kaosa katkı sağlayan bir büyücüler loncası bulunur. Bu loncada erkek ve kadın büyücüler yer alır. Öldürülmedikleri sürece bu büyücüler ölümsüzdürler.

Büyücülerin erkekleri genellikle ileriki yaşlarda yaşlanmalarını durdurmuşlarken, kadınlar genç yaşlarda yaşlanmayı durdurmuşlardır. Bunun nedeni ise Witcher evreninde yaşlılara bilge saygısı duyulması ve genç kadınlara epey düşkün olunmasıdır. Haliyle büyücüler işlerine gelen yaşlarda duruvermişlerdir.

Büyücüler krallıklara atanırlar. Bu aramaları genelde lonca yapar ve atanan büyücüler kralların yada düklerin fikir danıştığı, kişisel koruması kabul ettiği bir mevki kazanırlar. Bütün bunların yanında krallıkları birbirlerine bağlarlar.

Büyücüler Witcher evreninde yer yer korkulan karakterlerdir, yer yer ise şehir meydanında cadı niyetine yakılırlar. İyi büyücüler sağlam yerlere gelmiş olduklarından hayatları tıkırında ilerler. Ölü diriktmeden portal açmaya, ateş toplarından savunma hatlarına bir çok büyüde ustalaşmışlardır.

Evrende sayısına bereket canavar bulunurken, akıllı yaratık dediğimiz tiptende çeşitlilik fazladır. Bunlardan elfler ve cüceler başı çekerler. Bu iki ırk epey dışlanmıştır. Hatta elfler yaşadıkları yurtlardan kovulmuş, sürülmüşlerdir. Öyleki şehirlerde yaşamaya çalışan elfler için hayat işkence gibidir. Çoğu elf dönem dönem ortaya çıkan ayaklanmalarda kılıçtan geçirilmiş, yok edilmiştir. Tabi bu hayatı kabullenmeyip ormanlarda örgüt kuran elflerde mevcuttur. Sincaplar örgütü, kendi seslenişleriyle Scoia’tael buna iyi bir örnektir.

Elfler Witcher evreninin muazzam yapılarını inşa edenler ve büyü ile ilk temasa geçenlerdir.

Witcher evreni karakterleri
Witcher evreni karakterleri

Dizide Geçen Karakterler

Yennefer:

Geralt’ın dahili manitasıdır. Acayip sert bir kadındır. İdealleri vardır. Hatta psikopat derecesinde ideallere sahiptir. Sıkı bir büyücüdür. Eflatun rengi gözleri ve lavanta kokusu onun en belirgin özellikleri arasındadır. Tabi ki muazzam siyah saçlarını da bu listeye ekleyebiliriz.

Yennefer Witcher evreninin en önemli karakterlerinden biridir. Zira Ciri’yi yetiştirme konusunda Geralt’ a fazlasıyla yardım etmiştir.

Witcher evreni Triss Merigold-Geralt-Yennefer
Witcher evreni Triss Merigold-Geralt-Yennefer

Triss Merigold:

Kitaplarda kestane rengi saçları olan, oyunlarda ise kızıl olarak arzı endam eden bu kadın dizide nedense epey esmer. Sıkı büyücülerdendir. Yenefer’in arkadaşı, Ciri’nin yarı ablasıdır ve Geralt’a feci şekilde abayı yakmıştır.

Ciri:

Witcher evreninin seçilmiş kişisidir diyebiliriz. Küçücük bir kız çocuğu iken Nilfgaard baskınından kaçıyor, ormanda bir tarikatın eline düşüyor ve ardından Geralt ile tanışıp hayatı değişyor. İnanılmaz güçlü bir karakterdir. Gözünüz bu kül saçlı kızın üzerinde olsun.

Dandelion (Jaskier):

Geralt’ı Geralt yapan, onu ünlendiren, şahsiyet aslında budur. Kendisi bir ozandır ve Geralt’ın peşinde sürüklenmediği yer kalmamıştır. Geralt’ın yaşadığı her olayı abarta abarta yazmış ve söylemiş olduğu için de insanlar zaman içinde Geralt’ın hikayeleri ile büyür hale gelmişlerdir.

Kendisi epey patavatsız, bir o kadarda garip bir tiptir. Kadın düşkünlüğü yüzünden başı beladan kurtulmaz. Yinede Witcher evreninin sevilen karakterlerindendir.

Witcher evreni hakkında ufak bir özet geçmiş olduk. Artık diziyi açıp gönül rahatlığı ile izleyebilirsiniz.


FantasGEEKe Abone Ol

FantasGEEK Posta listemize abone olarak yeni içeriklerden ilk senin haberin olsun

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Related Posts

Yorum Bırak

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Devamını Oku


FantasGEEKe Abone Ol

FantasGEEK Posta listemize abone olarak yeni içeriklerden ilk senin haberin olsun

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.