Zaman Çarkı Dizisi Bir Sonraki Game Of Thrones Olacak mı?

tarafından FantasGEEK
0 yorum 468 views

Amazon Prime’ın, Robert Jordan’ın Zaman Çarkı roman serisine dayanan TV dizisi, Game Of Thrones’un ardında bıraktığı boşluğu doldurabilecek mi ? The Witcher dizisi içinde aynı sorular dillendirilmişti. Ne kadar popüler olmayı başarabilmiş olsada, Game Of Thrones’in tahtını elinden alamadı. Peki Zaman çarkı bunu başarabilecek mi ?

Zaman Çarkı Dizisi Sırada ki Game Of Thrones Olabilecek mi?

Amazon’un Zaman Çarkı dizisini yayınlama isteğinin altında yatan sebep açık: yıllarca sürecek ve kültürel sohbetlere hükmedebilecek, bir dönemin düşünce ve duygularını tanımlayan bir gösteri olan kendi Game of Thrones’unu istiyorlar. Amazon Studios, hali hazırda birçoğu bilim kurgu ve fantezi türlerindeki büyük, ve pahalı projeler gerçekleştiriyor. Yüzüklerin Efendisi için şimdiden 250 milyon dolar harcayarak TV dizisi yapma haklarını elde ettiler ve projede sezon başına 150 ila 200 milyon dolar harcamayı planlıyorlar.

Zaman Çarkı Sırada ki Game Of Thrones İçin Doğru Seçim mi ?

Zaman Çarkı, tarihsel olarak, Yüzüklerin Efendisi’nden bu yana en çok satan epik fantezi serisidir. Satışları ezici bir güçle türe hakim oldu. Roman serisi, Terry Brooks’un Shannara serisinin yaklaşık iki katı ve Terry Goodkind’in Doğruluk Kılıcı veya Raymond E. Feist’in Riftwar serisinin yaklaşık üç katını sattı. Zaman Çarkı, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki büyük satışlarının yanı sıra İngiliz Milletler Topluluğu bölgelerinde 5 milyondan fazla satarken, düzinelerce dile çevrildi.

Zaman Çarkı Dizisi

Game of Thrones’un dayandığı roman serisi Buz ve Ateşin Şarkısı, 2011’in başına kadar sadece 12 milyon kopya satabilmişti. HBO TV dizisinin başarısı o zamandan beri bu satışları 90 milyona kadar artırdı. Ancak Zaman Çarkı çok daha büyük bir tabana sahip.

Tabi ki iki kitap serisi arasında, Zaman Çarkı’nın hikayesinin cazibesini arttırabilecek farklılıkları var. Bariz bir şekilde cinsellik ve zorbalık, ara sıra gerçekleşmesine rağmen Zaman Çarkında çok daha az yaygındır. Hikaye anlatımı olarak, en azından başlangıçta daha fazla görev odaklı anlatıya sahiptir. Dizi gelecek sezonlarda Game of Thrones’un yaptığı gibi siyaset, askeri hareketler ve entrika ile başa çıkmaya odaklanıyor. Ancak bu kitap serisinde ilk üç kitap boyunca gerçekleşmiyor. Ancak bu her zaman hikayede biraz daha az önem taşıyor. Zaman Çarkı, Buz ve Ateşin Şarkısı’ndan daha geleneksel ve tanıdık bir fantastik hikayeyi, iyi ve kötünün savaşını konu alıyor. Game Of Thrones’in, karmaşık siyaseti ve daha derin karakterizasyonunu arayanlar, Zaman Çarkı’nın daha maceracı tonu ve daha arketipik karakterleri tarafından hayal kırıklığına uğrayabilir.

Zaman Çarkı Dizisinin Sahip Olduğu Avantajlar

Bununla birlikte, Zaman Çarkı’nın birçok avantaja da sahip. Seri son derece uzun, on dört roman ve 4 milyondan fazla kelimeden oluşuyor. Ancak Buz ve Ateşin Şarkısı’nın aksine seri tamamlandı ve kitap finali fanlar tarafından da beğenildi. Senaristler, kaynak malzeme tükendiğinde şüpheli fikirlere başvurmaya gerek duymayacakları muazzam miktarda malzemeye sahipler. Game of Thrones’un son üç sezonu kitap serisinden uzaklaştı ve final sezonu da birçok hayranı hayal kırıklığına uğrattı. Bu durumla Zaman Çarkı dizisin de karşılaşmayacağız, çünkü hali hazırda tamamlanmış bir hikaye sahip.

Zaman Çarkı Dizisi

Fantastik Unsurlar

Bir başka avantaj, Game of Thrones fantastik unsurları (ejderhalar, büyücülük, zombiler) hikayeye yavaş ve dikkatli bir şekilde gizlice eklemek zorunda kalırken, Zaman Çarkı dizisi bu konuda çok daha rahat olabilir. Birden fazla ana karakter bilimsel kurallara dayanan bir büyücülük şekli olan Tek Güç’ü kullanabiliyor. Çeşitli insan olmayan yaratıklar ve mistik ögelere de sahiptir.

Zaman Çarkının Dengeli Cinsiyetçiliği

Son bir ilginç fark, Zaman Çarkı’nın, çok daha büyük ve daha yaygın bir kadın oyuncu kadrosuna sahip olmasıdır. Buz ve Ateşin Şarkısı / Taht Oyunları’nın başından beri önemli, iyi tanımlanmış kadın karakterleri vardı, ancak bu karakterler tekrar tekrar cinsiyetçi bir dünyada var olarak gösteriliyor ve bireysel güç, zeka ve başarı ile bu dünyanın sınırlarının üstesinden gelmek zorundalar. Zaman Çarkı, Kırılış’tan hemen sonra, sadece kadınların büyücülüğü güvenli bir şekilde kullanabileceği bir evren ve sahip olduğu öne çıkan kadın yöneticiler, tüccarlar, zanaatkârlar ve askerler ile tamamlanmış çok daha fazla cinsiyet dengeli, hatta kadın lehine dengesiz bir dünyaya sahip.

Dünyanın tüm halklarını bir araya getiren bir dizi muazzam savaş ve jeolojik felaketin ardından ortaya çıkan Zaman Çarkı dünyası, Game Of Thrones’tan çok daha etnik ve kültürel açıdan farklı bir yapıya sahiptir. Zaman Çarkı dünyasında eşcinsellik, baskın bir tema olmasa da, GoT’un dünyasından çok daha az tartışmalıdır.

Zaman Çarkı Dizisi Oyuncuları

Dizi Sektöründe ki Rekabet Durumu

Elbette, bunların hiçbiri Zaman Çarkı dizisinin popüler olacağını garantilemiyor. Küresel televizyon sektörü, Game of Thrones’un 2011’de piyasaya sürülmesinden bu yana büyük ölçüde değişti. O zamandan bu yana, yayındaki televizyon dizilerinin sayısı iki kattan fazla arttı. 2018 yılında Amerikan stüdyolarından ve yayın hizmetlerinden 520 farklı, orijinal, senaryo dizisi yayınlandı.

Zaman Çarkı, bu kadar çok dizinin arasında kaybolma riskini de taşıyor. Game of Thrones lansman sırasında yayındaki tek ciddi, iyi yapılmış yetişkin fantastik dizi olma ayrıcalığına sahipti.

Zaman Çarkı, kıyaslandığında, Netflix’ten The Witcher, BBC’den His Dark Materials ve muhtemelen Showtime’dan Kingkiller Chronicle serisi de dahil olmak üzere sayısız tür rakibe karşı lanse edilecek.

Amazon’un şu ana kadar küresel bir mega-hit başlatmayı başaramadığı gerçeğide var. Transparent, ve The Marvelous Mrs. Maisel gibi diziler ödül kazandı ve eleştirel beğeni topladı, ancak henüz yaygın, ana akım bir kitleye ulaşmadı. The Man in the High Castle ve The Boys daha geniş bir çekiciliğe sahipti ve aynı şekilde beğeni topladı, ancak Game Of Thrones veya Netflix’in Stranger Things kitlesi düzeyinde hiçbir yapımı yok. Amazon’un iş ve istihdam uygulamalarına karşı artan muhalefet, kitlenin en azından bir kısmını şirkete para harcamaya daha az istekli hale getiriyor gibi görünüyor.

Yine de, Zaman Çarkı’ı şüphesiz etkileyici bir bütçeye sahip, senaristleri, kitapların hayranları, kaynak malzemesi iyi ve başarılı olma şansına sahip. Sanırım 2020’nin sonuna doğru Zaman Çarkının yeni Game Of Thrones olup olamayacağını öğreneceğiz ama daha önce Zaman Çarkı tarihini öğrenebiliriz.


FantasGEEKe Abone Ol

FantasGEEK Posta listemize abone olarak yeni içeriklerden ilk senin haberin olsun

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Related Posts

Yorum Bırak


FantasGEEKe Abone Ol

FantasGEEK Posta listemize abone olarak yeni içeriklerden ilk senin haberin olsun

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.